Koparka vs maszyna krakingowa

Dlaczego do wymiany rurociągu warto zastosować maszynę krakingową i zrezygnować z prac prowadzonych w wykopie otwartym? Powodów jest wiele, a wśród nich m.in.: niskie koszty, krótki czas realizacji inwestycji, znikome utrudnienia w życiu codziennym lokalnej społeczności

Nie bez powodu ten temat pojawia się w bieżącym wydaniu „Inżynierii Bezwykopowej”. Kiedy sezon wakacyjny w pełni, a większość z nas zamienia służbowe sprawy na wakacyjne podróże po naszym pięknym kraju, natrafiamy na rozkopane drogi, chodniki, ulice i place miast. Wyrastają przed nami, jak grzyby po deszczu, maszyny budowlane blokujące przejazd i „upiększające” krajobraz atrakcyjnych miejsc turystycznych. W takich sytuacjach nasuwa się pytanie: gdzie są technologie bezwykopowe, o których tak dużo mówimy i piszemy? Czy nie ma alternatywy dla metod wykopowych, niszczących nawierzchnię dróg i placów, utrudniających życie mieszkańcom? Oczywiście, każdą inwestycję należy rozpatrywać indywidualnie, ale czy na pewno zamawiający wraz z projektantami mają na uwadze istnienie technologii bezwykopowych? Jakie korzyści mogą one przynieść inwestorom? Jeśli nawet jest to temat rzeka, a próba zmienienia tej rzeczywistości to walka z wiatrakami, warto zainteresować nim tę grupę czytelników, którzy nadal uważają, że technologie bezwykopowe mają zastosowanie jedynie w dużych zatłoczonych miastach.

Technologia krakingu

Kraking statyczny jest technologią bezwykopowej wymiany istniejącego rurociągu na nowy przy zachowaniu dotychczasowej średnicy lub jej zwiększeniu. Podczas procesu wymiany używa się jedynie sił statycznych. Potężne siły potrzebne do zniszczenia starej rury, rozepchnięcia jej oraz wciągnięcia nowej przekazywane są z lawety roboczej za pośrednictwem specjalnych żerdzi do narzędzi roboczych. Metodę tę można stosować do rurociągów z różnych materiałów i o różnym stopniu zniszczenia, umożliwiającym przepchanie „pilota” z żerdziami. Nie wymaga ona kosztownego procesu czyszczenia rurociągu, gdyż stara rura wymieniona jest na całkowicie nową, a nie tylko reperowana. Materiały, tj. kamionka, beton, azbest, żeliwo, stal lub tworzywa stałe, kruszone są za pomocą specjalnych noży lub rozcinane z jednoczesnym wciąganiem nowej rury o tym samym lub większym przekroju. W idealnym przypadku wymiana przebiega bez wykonywania wykopów technologicznych. Maszynę możemy wówczas zainstalować w istniejącej studni. Jeśli potrzebna jest już asysta koparki, to ogranicza się ona do wykonania dwóch wykopów technologicznych do zainstalowania maszyny krakingowej i wciągania nowej rury. Dodatkowo może być konieczne odkrycie miejsc newralgicznych, tj. przyłącza.

Jakie korzyści przynosi zastosowanie krakingu statycznego?

Zakładając wymianę 100 m czynnego rurociągu DN400, wykonawca przygotowuje dwa wykopy technologiczne zabezpieczone szalunkami. Nie ma potrzeby rozkopania 100 m drogi i zastosowania na całej długości szalunków. Do obsługi w przypadku wyboru technologii bezwykopowej wystarczą 2–3 osoby, a czas wymiany to jeden dzień roboczy. Co szczególnie istotne, nie ma konieczności zamknięcia drogi, pod którą poprowadzony jest rurociąg, ponieważ cała wymiana odbywa się po trasie starej rury. Nie jest też generowany uciążliwy hałas – taki, jak podczas wykorzystania zestawu maszyn budowlanych w przypadku wymiany odkrywkowej. Ponadto nie trzeba przekonywać, że jedna maszyna krakingowa nie wygeneruje takich finansowych kosztów, jak sprzęt niezbędny do tradycyjnej wymiany (frezarki i piły do asfaltu, koparki, walce, zagęszczarki, wywrotki, rozściełacze asfaltu i kilkudziesięciu zaangażowanych pracowników.

Inżynieria Bezwykopowa 3/2017
Autor: Paweł Derwich / DTA-Technik sp. z o.o. Tracto-Technik w Polsce

Ostatnie aktualności
Dlaczego do wymiany rurociągu warto zast...
Krety pneumatyczne są coraz częściej nie...
Moje Konto  |  
Rejestracja  |  
Firmy  |  
Pomoc  |  
Aktualności  |  
Mapa serwisu  |  
Regulamin  |  
Projekt i wykonanie JMLnet.pl